Koniec roku o smaku gęsiny

gesina2

Dziś miłe wspomnienie przedostatniego dnia roku, mniej dzieciowe, a bardziej regionalne 🙂 Jak pewnie pamiętacie mieszkam w Bydgoszczy w województwie Kujawsko -Pomorskim i dzięki organizatorowi akcji „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” miałam przyjemność wybrać się z mężem na gęsinową kolację do jednej z restauracji biorącej udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu 🙂

Na Pomorzu mają rybkę, w górach oscypki, a w Bydgoszczy zajadamy się gęsiną, szczególnie w listopadzie 🙂 Tradycyjnie 11 listopada na Św. Marcina organizowany jest Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku koło Torunia, a w wielu restauracjach goszczą wtedy na stołach wyśmienite specjały w gęsi.

My wybraliśmy się do Restauracji SOWA i smakowaliśmy wyśmienite knedle z nadzieniem z gęsi i soczewicy z dodatkiem sosu kminkowego oraz pieczone udo z gęsi confit podane z kopytkami, sosem żurawinowym oraz buraczkami 🙂 Było pysznie!

gesina3

gesina4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasze okienko, Wszystkie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *